Boys boys boys

Boys boys boys

UDKOMMER 4. SEPTEMBER

Læs mere

Boys boys boys er en stor opvækstroman fra Færøerne og en fortælling om en voksen søn, der prøver at forsone sig med sit ophav. En rørende og uafrystelig roman om længsel, begær og maskulinitet fra udkanten af Europa. 

Egentlig er det en misforståelse, men der er ingen vej tilbage. En ung dreng bliver adskilt fra sin mor og sine brødre og flytter op til sin far på Færøerne. Det nye hjem ligger i en isoleret bygd og er et stort hus med mange tomme værelser og et træk, der ikke vil lægge sig. Her tilbringer han syv år. Han indlemmes i en fremmed familie, lærer at høste og hjælper mændene med at drive får ind fra fjeldet. Han får en særlig relation til den ældre, uforudsigelige Daniel og bliver del af et drengefællesskab. Drengene samles i bilerne. De hører musik og kører ræs, de ryger og pisser i tunnellerne og tester hinandens og fartens grænser. Hvem kommer til at rejse derfra? Og hvem bliver for altid?

Presse

Her kan du finde pressemeddelelse og billedmateriale. 

Alle billeder skal bruges ifølge med omtale eller anmeldelse af bogen og med tydelig kildeangivelse/fotografkreditering.

Pressemeddelelse



Forside
 

Forfatterfoto af Rúni Weihe                                                           
Foto: Ikram Abdulkadir
Boys boys boys
Rúni Weihe
1. udgave 2026
Softcover m. flapper
ISBN: 9788712805533
Pris: 299,95 kr.
Udgiver: Gads Forlag
Udgivelsesdato: 04-09-2026

Kig i bogen

Forfatter

Rúni Weihe

Rúni Weihe

Rúni Weihe er født 1985 på Færøerne og er i dag bosat i Malmø. Han er uddannet både som arkitekt og fra Forfatterskolen i København. Fotograf: Ikram Abdulkadir Læs mere