Meningen med det hele og andre filofabula

Meningen med det hele og andre filofabula

UDKOMMER 25. AUGUST

Læs mere

Medrivende noveller møder filosofiske tekster i denne tankevækkende filosofibog, der lægger op til, at unge tænker over og debatterer livets helt store spørgsmål.

Hvordan ved du, at du er dig? Kan en maskine tænke? Hvorfor bliver vi ramt af kunst, kærlighed og sorg? Og findes der overhovedet en mening med det hele?

Bogen vækker nysgerrigheden, skaber samtaler og giver ungdommen mod på at tænke over filosofiske spørgsmål om identitet, bevidsthed, logik, etik, skønhed og virkelighed.

Meningen med det hele og andre filofabula
Zakiya Ajmi & Vincent F. Hendricks
Illustrator: Otto Dickmeiss
1. udgave 2026
Softcover
Aldersgruppe: 13+
ISBN: 9788762744851
Antal sider: 208
Pris: 249,95 kr.
Udgiver: Gad Børnebøger
Udgivelsesdato: 25-08-2026

Forfattere

Zakiya Ajmi

Zakiya Ajmi

Zakiya Ajmi (f. 1992) er forfatter til børn, tweens og unge. Zakiya har studeret på Forfatterskolen For Børnelitteratur. Hendes ungdomsroman VULKAN blev indstillet til Kunstfondens børne- og ungdoms forfatterpris og Nordisk Råds Børne- og Ungdomsforfatterpris. Læs mere

Vincent F. Hendricks

Vincent F. Hendricks

Vincent F. Hendricks (f. 1970) er dr.phil, ph.d. og professor i formel filosofi ved Københavns Universitet og leder af Center for Information og Boblestudier samme sted. Læs mere