De udstødte, de uvelkomne og de beundrede

De udstødte, de uvelkomne og de beundrede

Danmark efter besættelsen

UDKOMMER 12. MARTS

Læs mere

Hvordan behandler et samfund sine helte, forrædere og flygtninge? Efter maj 1945 traf den danske stat under voldsomt tidspres flere beslutninger i overgangen fra krig til fred. Beslutninger, der skulle navigere mellem straf, forsoning og samfundets behov for løsninger.

De udstødte, de uvelkomne og de beundrede undersøger den danske efterkrigspolitik over for kollaboratører, krigsflygtninge og tidligere modstandsfolk. Bogen viser, hvordan meget forskellige grupper alle havde behov for hjælp, og hvordan straf, internering, forebyggelse og sociale indsatser fik langsigtede konsekvenser for både politik og samfund.

Med afsæt i nye kilder og hidtil ukendt arkivmateriale afdækker bogen centrale dilemmaer i efterkrigstiden, hvor pragmatisme, konti­nuitet og nye idealer var med til at lægge fundamentet for velfærds­samfundet. Samtidig trækker bogen linjer til nutidige debatter om medborgerskab, sammenhængskraft og radikalisering.

Bogen er skrevet af historikere fra fire museer og Syddansk Univer­sitet og er redigeret af Henrik Lundtofte, ph.d. og leder af Historisk Samling fra Besættelsestiden ved Vardemuseerne.

Presse

Her kan du finde pressemeddelelse og billedmateriale.

Alle billeder skal bruges ifølge med omtale eller anmeldelse af bogen og med tydelig kildeangivelse/fotografkreditering.

     
 

Pressemeddelelse
KOMMER




 

Forside                                                                                                                                                 

De udstødte, de uvelkomne og de beundrede - Danmark efter besættelsen
Redigeret af: Henrik Lundtofte
1. udgave 2026
Hardcover
ISBN: 9788712079699
Antal sider: 368
Pris: 349,95 kr.
Udgiver: Gads Forlag
Udgivelsesdato: 12-03-2026

Forlag: Nord Academic

Kig i bogen