Europa i 7½ kapitel

Europa i 7½ kapitel

UDKOMMER 16. OKTOBER

Læs mere

Aldrig har det været vigtigere end nu, hvor den gamle verdensorden smuldrer, at forstå den storslåede fortælling om Europa – verdens mindste og største, ældste og nyeste verdensdel. Men hvad er Europa? 

Europa er på én gang en vidtstrakt flade og et puslespil af små brikker: Man kan spise sin morgenmad i Tyskland, drikke for middagskaffen i Holland og indtage samme dags frokost i Belgien. Denne verdensdel opfandt demokratiet, men har udkæmpet næsten 3.000 krige inden for det seneste årtusind. Og dens fortid er nærværende nutid overalt: Længst forsvundne imperiers grænser viser sig under parlamentsvalgene den dag i dag. 

Dybtgående og dog blændende lettilgængelig og boblende fuld af anekdoter og ekspertise er Europa i 7½ kapitel en oplivende rejse gennem Europas geografi, historie og kultur – lige fra krige og revolutioner til fodbold og fødevarer – som viser, hvordan Europa er blevet, hvad det er i dag: mere forenet og mere opdelt end nogensinde. Kan Europa stadig blomstre i denne farlige nye verden og ligefrem udvikle sig til noget bedre? 

Uanset om man har brug for en introduktion til verdensdelens betagende fortid eller for den ideelle ferielæsning, er Europa i 7½ kapitel det rigtige at stikke i lommen – den er skarpsindig, overraskende og helt igennem underholdende.

Presse

Her kan du finde pressemeddelelse og billedmateriale.

Alle billeder skal bruges ifølge med omtale eller anmeldelse af bogen og med tydelig kildeangivelse/fotografkreditering.

     
 

Pressemeddelelse
KOMMER




 


Forside                                                                                                                                                 


Forfatterfoto af Timothy Garton Ash
Foto: Sue Taylor Media
Europa i 7½ kapitel
Timothy Garton Ash
Oversat af: Søren Vinterberg
1. udgave 2026
Hardcover m. smudsomslag
ISBN: 9788712805441
Antal sider: 168
Pris: 229,95 kr.
Udgiver: Gads Forlag
Udgivelsesdato: 16-10-2026

Kig i bogen

Forfatter

Timothy Garton Ash

Timothy Garton Ash

Timothy Garton Ash, født 1955, har analyseret europæisk politik i et halvt århundrede, oplevet nogle af verdensdelens mest dramatiske øjeblikke og interviewet dens nøglefigurer. Læs mere